۱۳۹۰ خرداد ۵, پنجشنبه

جمهوری اسلامی به نقض گسترده حقوق بشر متهم شد

article picture

سمینار نمایندگان ملیت ها و اقوام ایرانی درکنگره آمریکا برگزار شد.
نمایندگان اقوام و اقلیت های ایرانی روز دوشنه 23 – 5 – 2011 در کنگره آمریکا برای بررسی اوضاع جاری در ایران سمیناری تحت عنوان " ملیت ها ، اقوام واقلیت های اتنیکی ومذهبی در محاصره حکومت ایران " برگزار کردند.
در این سمینارنمایندگان برخی از احزاب وتشکل های ایرانی مخالف جمهوری اسلامی و همچنین تعدادی از نمایندگان کنگره وکارمندان ارشد آن شرکت داشتند.
مصطفی هجری ، دبیرکل حزب دمکرات کردستان ایران ، کریم عبدیان نماینده کنگره ملیت های ایران فدرال درآمریکا ، محمد حسن حسین برفعال بلوچ ، لیلی میلانی رئیس سازمان دفاع از حقوق زنان ایران ، کارول پرون هوبر نویسنده کتاب مرگ دکترقاسملو، سام یربی وکیل و فعال دفاع از حقوق اقلیت یهودی در ایران و نویسنده کتاب " 30 سال بعد " حضور داشتند.مصطفی هجری دبیرکل حزب دمکرات کردستان ایران در این سمینار جمهوری اسلامی ایران را به نقض گسترده حقوق بشر و آسمیلاسیون اجباری ملیت های غیرفارس متهم کرد و لیستی از موارد نقض حقوق بشر در کردستان ارائه کرد.
هجری برکناری وسقوط جمهوری اسلامی ایران را اولین شرط هر نوع تغیر دمکراتیک در ایران دانسته و نظام ولایت فقیه را " سیستم حکومتی عقب افتاده و غیردمکراتیک " خواند.
از سوی دیگر کریم عبدیان نماینده کنگره ملیت های ایران فدرال و عرب های ایران در این سمینار ایران را متکثرترین کشور منطقه خاورمیانه به شمار آورد و تاکید کرد " حکومت مرکزی عملا ملیتهای غیر فارس را از کلیه حقوق فرهنگی و زبانی و اجتماعی و سیاسی محروم کرده است."
به گفته عبدیان : " در حالیکه ملیت ها و اقوام غیرفارس در ایران حداقل نصف و یا دو سوم کل جمعیت ایران را تشکیل می دهند از اختناق و فشارهای سیاسی و اجتماعی، بی عدالتی و فقر و بیکاری مضاعف رنج می برند."
او افزود :" ملیت های غیرمسلط و تحت ستم مضاعف در تمام حیات جمهوری اسلامی در صف مقدم مبارزات دمکراسی خواهی در سه دهه گذشته بوده اند. هم اکنون در مناطق حاشیه ای عربستان ایران ( خوزستان)، در بلوچستان، در کردستان و در آذربایجان ما شاهد مبارزات ضد حکومتی با ابعاد مختلف هستیم ."
از سوی دیگر محمد حسن حسین بر فعال بلوچ بر به گسترش " کشتارها ، اعدام و دستگیری های فله ای " در سیستان وبلوچستان اشاره کرد.
حسین بر افزود : "علی رغم حمله وحشیانه رژیم بر علیه بلوچ ها اکنون در مناطق بلوچ نشین ایران یک جنبش وسیع مردمی بر ضد حکومت جمهوری اسلامی به صورت بارز و بالنده ای عرصه وجود می کند."
همچنین سام یربی ، وکیل یهودی با ارئه آماری به وضعیت یهودیان در ایران پرداخت و به نام چندین زندانی یهودی را که در بازداشت به سرمی برند و یا به وسیله دستگاه قضایی ایران اعدام شدند در این سمینار اشاره کرد.
به گفته او :" یهودیان در ایران به بهانه رابطه جاسوسی برای صهیونیست ها مدام تحت فشار قرار دارند."

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر