۱۳۹۲ فروردین ۷, چهارشنبه

آخرین وضعیت فعالین کُرد بازداشتی در شهر مهاباد

یک منبع محلی به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت که دو برادر به نامهای فارق و هژار سامانی که در طی هفته‌های گذشته توسط نیروهای امنیتی در مهاباد بازداشت شده بودند به زندان مرکزی مهاباد منتقل شده‌اند. از سرنوشت دو برادر دیگر بازداشتی کُرد مسعود و خسرو کُردپور اطلاعی بدست نیامده است و همچنین خدررسول مروت دیگر بازداشتی کُرد از بازداشتگاه اداره‌ اطلاعات مهاباد به بازداشتگاه ستاد خبری اداره‌ی اطلاعات ارومیه منتقل شده است.
این فعال حقوق بشربه کمپین گفت: «در ۲۴ اسفندماه ۹۱ دو برادر کُرد هژار و فاروق سامانی بعد از سه هفته بازداشت در بازداشتگاه ستاد خبری اداره‌ اطلاعات مهاباد با قرار بازداشت موقت به زندان مرکزی مهاباد منتقل و بعد از این مدت برای اولین بار موفق به ملاقات خانواده‌ خویش در زندان شدند. مسئولین قضایی صدور قرار وثیقه برای آزادی موقت آنها را تا بعد از تعطیلات اولیه سال نو رد کردند. همچنین خانواده دو روزنامه‌نگار بازداشتی کُرد خسرو کُردپور مدیر آژانس خبری موکریان و مسعود کُردپور که از ۱۷و ۱۹ اسفندماه در بازداشت اداره‌ اطلاعات مهاباد هستند با وجود پیگیری و مراجعه به دادگاه انقلاب و اداره‌ اطلاعات مهاباد موفق به ملاقات و اطلاع از سرنوشت آنها نشده و بازپرس شعبه‌ دوم دادگاه انقلاب مهاباد اعلام کرده فعلا آنها در بازداشت موقت بسر می‌برند و اگر بازجویان اداره‌ اطلاعان صلاح بدانند، قرار بازداشت موقت آنها را تمدید خواهد کرد.»
این فعال حقوق بشر در خصوص وضعیت دو فعال دیر بازداشت شده در طی هفته های اخیر در شهرمهاباد استان آذربایجان غربی به کمپین گفت :«قاسم احمدی کارشناس ارشد علوم سیاسی و از اعضای شورای سردبیری فصلنامە‌ی “روژف” که روز چهارشنبه ۱۶ اسفندماه توسط نیروهای اداره اطلاعات مهاباد بازداشت شده بود، روز دوشنبه ۲۸ اسفندماه با تودیع وثیقه‌ ۵۰ میلیون تومانی از زندان مهاباد آزاد شده است. همچنین خدر رسول مروت فعال فرهنگی مهابادی بعد از ۲۰ روز بازداشت در بازداشتگاه ستاد خبری اداره‌ اطلاعات شهر مهاباد، روز ۲۷ اسفندماه به بازداشتگاه ستاد خبری اداره‌ اطلاعات ارومیه منتقل شده است. خانواده‌ این فعال بازداشتی کُرد با وجود مراجعه به دادگاه انقلاب و ستاد خبری اداره‌ اطلاعات مهابات موفق به ملاقات وی نشده و تنها به آنها اعلام شده جهت بازجویهای بیشتر او به ارومیه منتقل شده است و تا زمان تکمیل پرونده و انتقال به زندان ، امکان تماس و ملاقات با وی وجود ندارد.
در طی هفته‌های گذشته بیش از ده تن از فعالین سیاسی، مدنی، فرهنگی و کارگری کُرد در شهرهای مهاباد، سنندج و پاوه بازداشت شده‌اند.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر