۱۳۹۲ فروردین ۱۶, جمعه

بازداشت ده نفر در ارومیه به اتهام همکاری با یک حزب کُرد


NNS ROJ: در ادامه بازداشت گسترده فعالان کُرد، دست کم ١٠ نفر در ارومیه به اتهام "همکاری با احزاب کُرد" بازداشت شدەاند. نه نفر از دستگیر شدگان کُرد و یک نفر از آنها آذری می باشد.
بهروز و حسن بروکانلو، حسن اسدی، میرهادی موسوی (شهروند آذری)، امیرحسن بهروز، افشین میرزایی، عزیز دالای میلان، فرزاد سلامت، عبدالسلام بهاور و خسرو بدوی اسامی این ده نفر است که کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران آن را منتشر کرده است. 
ماموران اطلاعاتی در ارومیه در اوایل اسفند ماه در یک روز اقدام به بازداشت این ده نفر نموده و منزل آنها را نیز مورد تفتیش و بازدید قرار دادەاند. 
این کمپین به نقل از یک منبع مطلع اتهام همە این افراد را همکاری با حزب پژاک عنوان کرده است.
 
بازداشت شدگان که به مدت یک ماه در بازداشتگاه ستاد خبری اداره اطلاعات ارومیه تحت بازجویی قرار گرفته بودند، در روز دوم فروردین ماه سال جاری به زندان مرکزی ارومیه منتقل شدند.
 
بازداشت این عده همزمان با دستگیری دهها تن از فعالان سیاسی، مدنی، کارگری و روزنامەنگاران کُرد در شهرهای مختلف کردستان صورت گرفته است.
 
خضر رسول مروت، مسعود و خسرو کردپور و فاروق و فرزاد سامانی از جمله بازداشت شدگانی هستند که با گذشت بیش از یک ماه از دستگیری آنها همچنان در وضعیت نامشخص و بلاتکلیفی به سر می برند.
 
"ان اس اس روژ" پیشتر گزارش داده بود که در اوایل فروردین ماه امسال دادگاه مهاباد به خانواده مسعود و خسرو کردپور گفته بود که فرزندانشان جهت تحقیقات بیشتر به اطلاعات ارومیه منتقل شده اند.
 
خسرو کردپور سردبیر آژانس خبری "موکریان" روز پنجشنبه ١٧ اسفند در شهر مهاباد دستگیر شد و دو روز پس از آن هم مسعود کردپور نیز هنگامی که جهت پیگیری وضعیت برادرش به اداره اطلاعات مهاباد رفته بود، بازداشت شد. 
 
منابع مطلع در مهاباد همچنین به "ان ان اس روژ" گفته اند که آثار کبودی و جراحات بر بدن فاروق سامانی، هنرمند کارتونیست اهل مهاباد، مشاهده شده است.
 
فاروق سامانی اوایل اسفندماه گذشته در مهاباد، در جریان موج جدیدی از بازداشت شهروندان کرد، بازداشت شد. برادر کوچکتر او فرزاد (هژار) نیز چند روز پیش از آن دستگیر شده بود.
 
 
وی پیش تر نیز با اتهام های سیاسی مواجه شده بود و مدتی را در زندان گذرانده بود. فاروق و فرزاد سامانی اکنون در زندان مهاباد در وضعیت بلاتکلیفی به سر می برند.
از سوی دیگر "خضر(شَمال) رسول مروت" دیگر فعال بازداشت شده، در اویل فروردین ماه امسال از بازداشتگاه اطلاعات مهاباد به دادگاه انقلاب این شهرستان منتقل شده و پس از حدود نیم ساعت بازپرسی، روانه ارومیه شده است. از آن تاریخ تاکنون هیچ اطلاعی از وضعیت و محل نگهداری آقای رسول مروت به دست نیامده است.
 
خضر رسول مروت کارشناس ادبیات و از فعالان دانشجویی سابق، پیشتر نیز در مرداد ماه سال ١٣٨٧ دستگیر و از سوی دادگاه انقلاب شهر مهاباد به سه سال حبس تعزیری و پنج سال حبس تعلیقی  محکوم شده بود.
 
وی دو سال پیش، پس از تحمل دو سوم دوران حبس تعزیری خود، از زندان آزاد شد؛ اما علیرغم قبولی در امتحانات ورودی از ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد محروم شد.
آقای رسول مروت همزمان با بازداشت های اخیر در شهرستان مهاباد دستگیر شد.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر