۱۳۹۲ فروردین ۲۳, جمعه

هزینه سنگین انتشار فیلمی از 4 زندانی اعدامی : شکنجه و 5 سال حبس اضافه برای مهندس حیدری


فعالان در تبعید :  بنا بر آخرین گزارشات رسیده به “کمپین صلح فعالان در تبعید ” ؛ مهندس حیدری که در زندان کارون اهواز برای حکم 10 سال حبس خود به سر می برد ؛ اخیرا به دلیل درز فيلمي از زندان كارون متعلق به سه برادر حيدريان و علي شريفي ؛ ( از شهروندان عرب اعدام شده در ژوئن ٢٠١٢ ) که مدتي قبل از اجراي حكم اعدام آنان ارسال شد؛ توسط اداره اطلاعات اهواز به شدت شكنجه میشود بطوریکه چهار دنده قفسه سينه وی شكسته می شود

 يكي از بستگان  مهندس حیدری كه اخيرا از کشور خارج شده است در توصیف شکنجه های وارد شده به این زندانی به ” کمپین صلح فعالان در تبعید ” می گوید : ” ناخن هاي مهندس را كشيده بودند و پرده گوش وي را پاره كرده اند.”
همچنین بنا بر گزارش فعالان حقوق بشر از اهواز ؛ دادگاه انقلاب  پنج سال حبس تعزيري به محكوميت غازي حيدري اضافه و وی را از  بازداشتگاه اطلاعات اهواز به زندان مركزي شيراز تبعيد کرده است .
غازي حيدري فعال عرب متولد  ؛١٣٥٤ اهل و ساكن اهواز است كه در مي ٢٠٠٩ توسط اداره  اطلاعات  اهواز دستگير شده بود. وي در مورخه ٤/٩/١٣٨٨ شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامي اهواز به رياست قاضي مرتضى تورك به ١٠ سال حبس تعزيري محكوم شده بود كه این حكم  در شعبه سيزده دادگاه تجديد نظر استان به رياست قاضي غلامحسين ذات عجم و مستشار دادگاه محمود مهرگان تأييد مي گردد.
این حکم در حالی تایید شد که قاضي پرونده با توجه به اصل كلي و شرعي برائت و اصل ٣٧ قانون اساسي جمهوري اسلامي  و همچنين بند (الف) ماده (١٧٧) قانون آيين دادرسي كيفري حكم بر برائت مهندس حيدري صادر كرده بوداما با توجه به اختيار دادگاه  و به بهانه رفتار و ارتباط ايشان با اشخاصي در خارج از كشور وي را به ده سال حبس تعزيري محكوم شده بود.
گفتنی است غازي حيدري مهندس مكانيك , و در شركت لوله سازي اهواز  شاغل بوده  است .اين روشنفكر ، نويسنده و فعال فرهنگي بجز فعاليتهاي فرهنگي  و حقوق بشري هيچ گونه فعاليت ديگري نداشته و معتقد به كوشش هاي مسالمت آميز است.
اتهام هاي حيدري استفاده از اينترنت از طريق  ورود به وب سايتهاي  فليتر شده مخالفين نظام ، استفاده از كتابهاي الكترونيكي، تهيه و ارسال نمودارهائي از آمار دستگير شدگان  و محكومين به اعدام و ضديت و عناد با نظام جمهوري اسلامي ايران بوده كه ايشان تمام اين اتهام ها را نزد قاضي انكار و اقرار به آنها نزد نيروهاي امنيتي را ناشي از شكنجه شديد دانسته است.
در همان روزهاي تحقيق در بازداشتگاه اطلاعات در اثر شكنجه شديد جسمي و رواني دو دنده از قفسه سينه  مهندس حيدري مي شكند و چندين ماه وي را در سلول انفرادي  همراه با شكنجه فيزيكي و روحي نگه مي دارند. 
 بطوريکه  هم اكنون از ناحيه سينه و گوش رنج مي برد و از نظر جسمي بسيار ضعيف و لاغر شده است و از بيماري عضلاني و درد مفاصل رنج مي برد . وی همچنین نياز به  معالجه  در خارج از زندان دارد اما مسؤولين زندان ممانعت مي كنند. 
گزارش از : كريم دحيمي فعال حقوق بشر

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر